راهنمای تجارت با افغانستان

راهنمای تجارت با افغانستان

اطلاعات کلی:

افغانستان به عنوان یکی از پر ظرفیت ترین شرکای تجاری جمهوری اسلامی ایران می باشد و برنامه بازاریابی این کشور بر اساس سه محور محل جذابتر ، مردم مولدتر و محصول مرغوبتر پایه ریزی شده است و در حال حاضر سیستم اقتصادی افغانستان بر اساس بازار آزاد پایه گذاری شده که این برنامه برای 10 سال برنامه ریزی شده است. بازار افغانستان است که به دلیل ضرورتها ، اهمیت استراتژیک و نزدیکی به بعضی از بزرگترین وروبه رشدترین بازار های جهانی مانند هند ، چین و پاکستان ، به سرعت در حال گسترش است . این کشور از نظر استراتژیک بین جمهوری های غنی از انرژی آسیای مرکزی و بنادر مهم آسیای جنوبی که جاده کلیدی انتقال بازارهای نفت گاز آسیای مرکزی به بازارهای جنوب آسیا و دیگر نقاط جهان هستند ، واقع شده است به همین دلیل و با درنظر گرفتن اشتراکات وافر فی مابین ایران و افغانستان فعالان اقتصادی ومسئولان بخش خصوصی و دولتی جمهوری اسلامی ایران درصدد هستند تا سطح روابط استراتژیک و تجاری جمهوری اسلامی ایران را با این کشورهمواره افزایش دهند . با توجه به بهبود شاخصهای اقتصادی افغانستان بر اساس آخرین آمار می توان گفت : نرخ رشد بیکاری در این کشور 4/3 درصد ، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور 4/3 در صد ، نرخ تورم 5/3 در صد ومیزان صادرات این کشور به جهان 327 میلیون دلار بوده که بیانگر بهبود شاخصهای اقتصادی این کشور است میانگین تعرفه کل محصولات در افغانستان 5/16 در صد و میانگین تعرفه برای کالاهای کشاورزی 6/22 درصد و کالاهای صنعتی 5/10 درصد می باشد . در زمینه های تجاری مقامات و فعالان اقتصادی کشور افغانستان تجارت با کشور ایران را همواره در دستور کار خود دارند وتجارت با کشور ایران از اولویت های تأمین نیاز آن کشور محسوب می گردد چرا ه که کیفیت مطلوب کالاها و خدمات ایران همچنین دسترسی آسان به امکانات کشور ایران تمایزات بسیاری را نسبت به دیگر کشورها ایجاد کرده است . یکی از معتبرترین شرکای تجاری افغانستان ، جمهوری اسلامی ایران می باشد که در سال 2009 میزان صادرات ایران به افغانستان نزدیک به بیش از یک میلیارد دلار بوده است و این کشورتقریباً 8 در صد سهم صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده است .

شرکای عمده صادراتی افغانستان در سال 2008 پاکستان ، هند ، ایران ، عربستان صعودی ، آلمان بوده اند از جمله اقدامات صورت گرفته فی مابین مسئولین دو کشور در راستای سهولت سازی تجارت دو کشور می توان به امضای اسناد موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری ، حمل و نقل جاده ای و هوایی ، بازرگانی و گمرگی ، تشکیل نخستین اجلاس کمسیون مشترک اقتصادی بین دوکشور درتهران و همچنین دومین اجلاس کمسیون مشترک ، نشست مشترک وزرای بازرگانی ایران و افغانستان در تیر ماه سال 1388 ، افتتاح مرز سوم رسمی بین دوکشور در منطقه میل در مجاور بیرجند و افتتاح پایانه بین المللی و مرزی میلک در مرز ایران و افغانستان به عنوان تازترین اقدامات اشاره نمود .

طی 7 سال گذشته بالغ بر 360 میلیون دلار کمک های بلاعوض توسط کشورمان به باز سازی افغانستان صورت گرفته و این کمک ها در بخش های تاسیسات زیر بنایی ، خدمات فنی و آموزشی و کمک های نقدی به دولت متمرکز بوده است .

عمده کالاها و خدمات مزیت دار ایرانی در بازار افغانستان کار گروه کالایی از جمله مواد شوینده ، مواد غذایی ، مصالح ساختمانی ، آرایشی و بهداشتی ، سوخت ، داروو تجهیزات پزشکی ، مهندسی مشاور ، لوازم خانگی ، برق ، پوشاک و کفش ، مخابرات ، آب وفاضلاب ، کشاورزی ، نساجی ، فرش و موکت و ... تا به حال بوده اند و اکنون این گروه های کالاهایی درحال افزایش چشمگیر می باشند . از اقدامات انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در چهار چوب روابط دوجانبه می توان ازتخصیص اعتبار به صورت ضمانت صادراتی برای سهولت در صدور کالا به افغانستان تا سقف 100 میلیون دلار ، استقرار رایزن بازرگانی در کابل ،استقرار اتاق مشترک ایران و افغانستان در هرات ، امضاء موافقتنامه بازرگانی ایران و افغانستان ، صدور مجوز مرکز تجاری ایران در کابل و برگزاری میز کشوری افغانستان در بهمن 1388 عنوان کرد . بهترین را هکارهای افزایش سطح روابط تجاری دو کشور عبارتند از تلاش برای افزایش صادرات کالاهای دارای پتانسیل با قیمت رقابتی ، تغییر الگوی صادرات از کالاهای مصرفی به کالاهای واسطه ای و ماشین آلات سبک ، ارائه خدمات فنی و مهندسی در بخشهای انرژی ، معدن ، احداث نیروگاههای برق ، پالایشگاه، فرآوری محصولات پتروشیمی و سرمایه گذاری مشترک یا اختصاصی در شهرهای صنعتی و راه های ترانزیتی با حمایت دولت و ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران تهیه و توزیع بانک اطلاعاتی و از صاحبان صنایع و خدمات ، معرفی طرحهای الویت دار سرمایه گذاری ، در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای برگزاری نمایشگاه و اعزام هیات های تجاری و سرمایه گذاری ، راه اندازی تبلیغات منسجم رسانه ای بهره برداری از پتانسیل های منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاری تجار افغانی و ترانزیت کالا و پایه گذاری بستر Re-export در داخل افغانستان که این راه کارها می تواند در توسعه روابط اقتصادی دو کشور مؤ ثر می باشد . در سال گذشته میزان صادرات کشورهای توسعه یافته به افغانستان بیش از 13 در صد و میزان صادرات کشورهای در حال توسعه به افغانستان 5/7 درصد کاهش یافته در حالی که صادرات ایران به افغانستان درچنین شرایطی با رشد 16 در صدی مواجه شده است .

میزان صادرات افغانستان به جهان 320 میلیون دلار و میزان واردات این کشور از سایر کشورهای دنیا8/4 میلیارد دلار است و سهم صادرات ایران به بازار افغانستان حال سعود می باشد واین خود مؤید وجود فرصتهای تجارت بیشتر فی مابین دوکشور است

با تأسیس آرین بانک توسط بانک ملی و صادرات ایران بانگاه به مطالب فوق همواره می بایست کشور افغانستان رادرچهار چوب بازارهای هدف قرار داد این امر می تواند تمامی مراکز موّلد کشورمان ار به سمت رشد ارقام صادراتی با هزینه های پایین تر نسبت به دیگر کشورها سوق دهد .در افغانستان روابط بانکی میان دو کشور تسهیل شده وامید است ایران بتواند با همکاری سازمانهای مربوطه یکی از عمده ترین تأمین کنندگان کالاهای مورد نیازافغانستان باشد .

فداحسین مالکی سفیر ایران در افغانستان با اشاره به تدوین بانک اطلاعات تجاری از صاحبان صنایع و خدمات اظهار داشت : تدوین بانک اطلاعاتی باعث بروز و ظهور استعدادهای اقتصادی و تجاری در هر دو کشور افزایش سطح مبادلات تجاری می شود .


اطلاعات تخصصی:

(سیستم اقتصادی افغانستان):

در حال حاضر سیستم اقتصادی افغانستان بر اساس بازارآزاد پایه گزاری گردیده است که در این راستا برنامه بازاریابی این کشور بر پایه مدل سه میم:

*محل جذابتر

*مردم مولدتر

*محصول مرغوبتر

برای مدت ده سال برنامه ریزی گردیده است.


(شاخص های اقتصادی افغانستان در سال 2009)                                                                   (شرح)                                   

تولید ناخالص داخلی براساس برابری قدرخرید:(میلیارد دلار)23/35

تولید ناخالص داخلی بر اساس نرخ رسمی:(میلیارد دلار)13/32

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی:(درصد)3/4

نرخ رشد اقتصادی:(درصد)3/4

ذخیره ارزی:(میلیون دلار)1426

صادرات به جهان:(میلیون دلار)327

واردات از جهان:(میلیون دلار)4850

تراز بازرگانی:(میلیون دلار)4523-

بدهی خارجی:(میلیون دلار)1771

درآمد سرانه:(دلار)460

نرخ بیکاری:(درصد)43-40

نرخ تورم:(درصد)30/5

نرخ پول و برابری آن با یک دلار:47 افغانی


(ساختار اقتصادی افغانستان)

ساختار اقتصادی افغانستان در سال 2008(درصدازGDP)

سال                    2008

کشاورزی               31

صنعت                   26

خدمات                  43   


(تغیرات GDP در افغانستان)

نرخ رشد و رتبه GDP در 2009

نرخ رشد :3/4%

رتبه :115

درصد تغییرات : 70/43-


(تعرفه های گمرکی در افغانستان)

*میانگین تعرفه :16/5 درصد

*میانگین تعرفه برای کالاهای کشاورزی :22/6 درصد

*میانگین تعرفه برای کالاهای صنعتی :10/5 درصد


(نقاط قوت تجارت با افغانستان)

*مشترکات فرهنگی،زبانی و دینی

*مزیت جغرافیایی و نزدیکی فاصله

*شناخت کامل از وضعیت اقلیمی،اقتصادی،اجتماعی و سیاسی افغانستان

*دسترسی آسان به مواد اولیه،تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز بازسازی و نوسازی

*امکانات حمل و نقل و رفت وآمد سریع و آسان به دلیل نزدیکی.


(فرصت های موجود در بازار افغانستان)

*شناخت مناسب افغانی ها از ایران و توانمندی های اقتصادی ایران.

*سهولت در تردد و رفت و آمد به دلیل همجواری.

*فقدان قوانین محدود کننده با توجه به نوپا بودن ساختار سیاسی کشور.

*توانمندی ج.ا.ایران در ارائه خدمات فنی و مهندسی قوی و نیاز شدید افغانستان نه آن.